| Brand Name: | RUYA |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | negotiable |
| Delivery Time: | 2-3 months |
| Payment Terms: | T/T |
The single-axis electric turntable is a special precision equipment with functions such as rate, position and swing, developed for the research testing, production debugging, testing and calibration of fiber optic gyroscopes and IMUs. It has stable performance, reliable operation, simple operation, easy portability, low cost and other characteristics. The equipment can also be used for experimental testing of other inertial components and units.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф300mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±2″ |
| Positioning Error Of Angular Position | ±2″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±500°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2*10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2*10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2*10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥100°/s² |
| Brand Name: | RUYA |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | wooden box |
| Payment Terms: | T/T |
The single-axis electric turntable is a special precision equipment with functions such as rate, position and swing, developed for the research testing, production debugging, testing and calibration of fiber optic gyroscopes and IMUs. It has stable performance, reliable operation, simple operation, easy portability, low cost and other characteristics. The equipment can also be used for experimental testing of other inertial components and units.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф300mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±2″ |
| Positioning Error Of Angular Position | ±2″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±500°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2*10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2*10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2*10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥100°/s² |