|
|
| Brand Name: | RUYA |
| Model Number: | DT1000-A |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | negotiable |
| Delivery Time: | 2-3 months |
| Payment Terms: | T/T |
The DT1000-A single-axis electric rate position turntable features a single-axis table-type mechanical shaft system structure. It is primarily designed for testing inertial components such as gyroscopes and accelerometers. This turntable offers multiple functions including position and speed control, and can automatically operate the turntable while collecting data.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 300Kg |
| Table Diameter | Ф1000mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±3″ |
| Positioning Error Of Angular Position | ±3″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2*10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2*10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2*10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥100°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
|
| Brand Name: | RUYA |
| Model Number: | DT1000-A |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | wooden box |
| Payment Terms: | T/T |
The DT1000-A single-axis electric rate position turntable features a single-axis table-type mechanical shaft system structure. It is primarily designed for testing inertial components such as gyroscopes and accelerometers. This turntable offers multiple functions including position and speed control, and can automatically operate the turntable while collecting data.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 300Kg |
| Table Diameter | Ф1000mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±3″ |
| Positioning Error Of Angular Position | ±3″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.0001°/s~±1000°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2*10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2*10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2*10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥100°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |