| Brand Name: | RUYA |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | negotiable |
| Delivery Time: | 2-3 months |
| Payment Terms: | T/T |
The horizontal single-axis temperature-controlled turntable is a high-precision specialized device designed for the research, development, testing, production debugging, and maintenance calibration of accelerometers, fiber optic gyroscopes, and inertial measurement units (IMUs). The turntable is mainly used for rate and position function testing and calibration under required temperature and environmental conditions.
This equipment features stable performance, reliable operation, simple operation and low cost. It can also be used for experimental testing of other inertial components and devices.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±2″ |
| Perpendicularity Of Dual-Axia | ≤1 GS (10mm to the tabletop) |
| Positioning Error Of Angular Position | ±2″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.001°/s~±800°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2×10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2×10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2×10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥400°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+100°C |
| Temperature Error | ±1°C |
| Temperature Fluctuation | ±1°C |
| Temperature Uniformity | ±2°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Dimensions Inside The Box | 450mm x 450mm x 450mm |
| Brand Name: | RUYA |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | negotiable |
| Packaging Details: | wooden box |
| Payment Terms: | T/T |
The horizontal single-axis temperature-controlled turntable is a high-precision specialized device designed for the research, development, testing, production debugging, and maintenance calibration of accelerometers, fiber optic gyroscopes, and inertial measurement units (IMUs). The turntable is mainly used for rate and position function testing and calibration under required temperature and environmental conditions.
This equipment features stable performance, reliable operation, simple operation and low cost. It can also be used for experimental testing of other inertial components and devices.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Axis | ±2″ |
| Perpendicularity Of Dual-Axia | ≤1 GS (10mm to the tabletop) |
| Positioning Error Of Angular Position | ±2″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | ±0.001°/s~±800°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2×10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2×10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2×10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | ≥400°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+100°C |
| Temperature Error | ±1°C |
| Temperature Fluctuation | ±1°C |
| Temperature Uniformity | ±2°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Dimensions Inside The Box | 450mm x 450mm x 450mm |